Egy hónapja nyitott a mozikban a legújabb MCU film, így hát a futása vége felé közeledve megvizsgáltuk, hogyan is teljesített anyagilag az új Amerika Kapitány.
Háttér: az MCU Ötödik Fázisa eddig
Kereken két évvel ezelőtt, 2023 februárjában rajtolt a Marvel Filmes Univerzum Ötödik Fázisa, ami bizony szó szerint 1-2 kivételtől eltekintve eddig nem teljesít túlzottan rózsásan:

A Hangya és a Darázs: Kvantumánia a 200 millió dolláros költségvetését – amire még nyugodtan rá lehet számolni plusz legalább 100 milliónyi dollárt, mint marketingköltség – végül világszerte mindösszesen csak 476 millió dollárra váltotta. A 106 milliós kezdést követően 69,9%-kal esett a második hétvégéjére, ami akkor az egyik all-time legnagyobbnak számított a zsáneren belül. És bizony fontos az “akkor” szócska, ahogy azt mindjárt olvashatjátok…
A dicsőbb időket idéző A galaxis őrzői 3 szerencsére visszahozta némileg a franchise-ba vetett hitét az embereknek. A 250 milló dolláros budge-ből (+marketing) végül 845 millió dolláros összbevételig sikerült Gunn-éknak feltornázni. Ráadásul itt a 2. hétvégi visszaesés is éles kontrasztként hat a Kvantumániához képest: csupán 47,6%-ot esett vissza a nyitóhétvégéje után a másodikra, ami az MCU történelmének harmadik legkisebbje, csak az első Fekete Párduc és Thor előzik meg ilyen téren.
Aztán még ugyanabban az évben ősszel jött egy Marvelek, ahol bizony nem csak a buta cím okozott problémát. A több, mint 270 millió dollárból (+marketing) készült csoda kőkemény 206 millió dolláros összbevételt kínlódott össze, amivel a széria legkevesebbet hozó filmjévé lépett elő. Sőt, a maga 78,1%-os rátájával (!!!) a film minden idők legnagyobb második heti visszaesését produkáló képregényfilmje lett.
Szerencséjükre egy kis ideig fellélegezhettek Kevin Feige-ék, hiszen 2024-ben aztán csak egyetlen “MCU” film jött, a Deadpool és Rozsomák. Jár az idézőjel, hiszen inkább egy előző, majd 20 évet felölelő korszak hattyúdalaként szolgált ez a film, mintsem az MCU jövőjét nagyban formáló aktuális sorozatrészként. Viszont nem vitatható el tőle az 1.3 milliárd dolláros összbevétel, főleg úgy, hogy a milliárdos álomhatárt a COVID óta pusztán csak 5 (illetve hát éppen a Ne Zha 2-vel már 6) filmnek sikerült elérni.
Kettő nagyon csúnya bukás és kettő szép siker tehát eddig az Ötödik Fázis mérlege. Noha a két siker esetén csillagos megjegyzésként bizony ott szerepel a szomorú tény, hogy egy-egy előző korszak lezáró alkotásai, nem pedig az MCU következő időszakját építő és meghatározó filmek. A Kvantumánia esetén sajnos ez még csúfabbá teszi az eredményt, hiszen a következő nagy-nagy gonoszt Kang személyében itt szerették volna igazán bevezetni – aztán ez sem a kasszáknál, sem pedig a valóságban nem járt sikerrel Jonathan Majors botrányai után.
Szállj el kismadár: az új Amerika Kapitány film számokban

Nem volt tehát könnyű dolga a Mackie-féle Amerika Kapitánynak, akinek a saját Disney+ sorozata, a Sólyom és a Tél katonája is már jó ideje hogy debütált 2021 tavaszán, négy évvel korábban a mostani filmjéhez képest. És ez bizony sajnos meg is látszik a végső számokon.
Az Amerika Kapitány: Szép új világ 88 milliós nyitóhétvégével indított a hazai bevételek (USA+Kanada) szempontjából – ha a teljes, négynapos hétvégét nézzük (az USA-ban minden február harmadik hétfője hivatalos ünnepnap), akkor pedig kereken egy 100-assal rajtolt el a film. A második hétvégi visszaesés mértéke pedig sajnos 68%-os értéket produkált.
A kritikusok sem lelkesedtek túlzottan a film iránt: Rotten Tomatoes-on 48%-on áll a film, 5.4/10-es átlagos értékeléssel több, mint 300 kritikus véleménye alapján. A közönségtől is leginkább a “szódával elmegy” és a “fájdalmasan középszerű” kifejezéseket olvasni.
A cikk írásakor a film 388 millió dolláros összbevételnél jár, amiből a hazai bevétel (amiből előnyösebben részesül a stúdió) 185-öt adott. Szóval nagyon úgy fest, hogy a 400 milliós össz-, és a 200 milliós hazai bevétel lett az az abszolút határ és plafon, ameddig Amerikában az új Amerika Kapitány képes felrepülni.
Mit jelent ez bevételi fronton?
A film hivatalosan – he-he, erről majd mindjárt még kell tennünk egy csillagos megjegyzést – 180 millió dollárból készült. Plusz egy jó 100 millió dodó itt is biztosan el lett tapsolva marketing- és reklámköltségekre. Ha a legegyszerűbb “hüvelykujj szabály” szerint számolunk, akkor a 180 milliós költségvetés 2.5x-ese környékén esedékes a “nullszaldó”, vagyis amikor nagyjából kihozták nullára a film költségeit a megtérült bevételekkel.
A nullszaldó tehát NAGYJÁBÓL 450 millió dollári összbevétel körül kell, hogy legyen, amihez végülis egész közel járnak és nem annyira durva a bukás… nem igaz?
Most jön a *-os megjegyzés: a Marvel által lejelentett 180 millió dolláros költségvetés kapcsán jó páran felhúzták a szemöldöküket, “itt valami bűzlik” címszóval. A filmről ugyanis az utóbbi évek során elképesztő kaliberű újraforgatások teljes hadával találkozhattunk a hírekben. A hivatalos infók szerint két-három környi masszív újraforgatásról beszélhetünk – úgyhogy finoman fogalmazva is picit szkeptikusan állunk jó páran ahhoz a 180 milliós budget-hez. (Gyanúsan kevésnek tűnik ahhoz képest, amit ezek az említett ráadások eredményezni szoktak más filmeknél.)
Viszont összeesküvés-elméletek gyártása ide vagy oda, személy szerint erősen kétlem, hogy ennek az összegnek túlzottan örülne a Marvel. A legutóbbi három filmjük közül, amikre építeni akarták a jövőt, egyik se érte el az 500 millió dolláros összbevételt. Sőt, a Marvelek esetében épp hogy sikerült a 200-at is átlépni.
Kitekintő: Harrison Ford viszontagságos kalandjai a kasszáknál

Egy kis extra és not-so-fun fact: Harrison Fordnak ez az utóbbi pár évben már a sokadik nagy bukása a mozivásznon:
- 2017-ben a Szárnyas fejvadász 2049-nek habár minden képkockája úgy néz ki, mint egy festmény, a 150-180 millió dollár körüli budget-jét végül csak 276 millió dollára sikerült váltania.
- 2019-ben a Skywalker korával ugyan pont átlépte a milliárdos bevételt, a film megítélése mind a kritikusok, mind a közönség körében borzasztóan gyengén szerepelt, ráadásul a 2 milliárd dolláros Az ébredő Erő után a tény, hogy a trilógia záródarabjának bevétele a felére csökkent 4 év alatt, szintén nem feltétlenül adott okot önfeledt ünneplésre a LucasFilm berkjein belül.
- A 2023-as Indiana Jones film pedig a 350 millió dollárra saccolt költségvetésével (a valaha készült egyik legdrágább film úgy nem mellesleg) pedig alig bírta magát átvonszolni a 300 millió dolláros határon.
Szóval az egyik tanulság amit hazavihetnek (hazavihetnének) a stúdiók lassan, hogy bizony az öreg Harrison Fordra már nem igazán vesz jegyet senki sem a moziba.
Zárszó
És hogy a Marvelnél mi a helyzet a jövőre nézve? Ez az igazi millió dolláros kérdés minden téren, nem igaz?
Pár hónap és érkezik a Mennydörgők*, aminek én őszintén jelenleg vagy hasonló, vagy talán egy picivel jobb eredményt jósolok. De tippre az is a 400-500 millió dolláros összbevétel környékén fog megállni, ami a stúdió korábbi éveit és alkotásait tekintve véleményem szerint továbbra sem a “pezsgőbontós” kategória.
Az igazi megmérettetés a júliusi Fantasztikus Négyes lesz. Ha az bukik, akkor bizony a Marvel Studios-nál nem csak Hulk válik Vörössé – hanem a riasztófények villogása is.
Leave a Reply