Vinland Saga 1.

A Vinland Saga minden, amit egy vikinges történelmi mangától vársz


Igen jó most mangarajongónak lenni Magyarországon, hiszen a közelmúltban újra felvirágzott a japán képregények kiadása (a Solo Leveling bemutatónkban bővebben is írtunk a jelenségről). Néhány éve hatalmas durranás lett volna, de a jelen kínálatból is méltán emelkedik ki Jukimura Makoto alkotása, az eredetileg 2005-ben indult Vinland Saga, ami most a GABO Kiadó gondozásában jelenik meg honosítva. Az északi hagyományokon alapuló történet az évek során a kortárs manga egyik legelismertebb történelmi-fikciós darabjává nőtte ki magát, és nagy sikerű animeváltozat is készült belőle.

Engem szinte mindennel meg lehet etetni, aminek köze van a vikingekhez, szóval nagyjából pont ennyi előzetes tudással vágtam bele anno a Netflixen is megtekinthető Vinland Sagába. És milyen jól tettem, ugyanis hamar világossá vált, hogy a szerző célja nem csupán a legendás viking kalandozások sokadik újramesélése volt, hanem egy árnyalt fejlődéstörténet bemutatása, amely a háború, az erőszak, az erkölcs és az emberi méltóság kérdéseit tematizálja.

A történet központi alakja egy fiatal viking, Thorfinn, aki egy zsoldoscsapat tagjaként járja a csatamezőket. Mindössze tizenhat évesen roppant tehetséges harcos, kérlelhetetlensége és ridegsége mögött azonban egyetlen valódi célja van: végezni Askeladdal, a csapat parancsnokával, aki tíz éve csellel ontotta ki apja életét. Thorfinn viszont becsületesen, párviadalban akarja legyőzni a zsoldosvezért, így hát mellé szegődött, és napról napra engedelmesen teljesíti a parancsait, amíg el nem jön az áhított bosszú ideje.

Thorfinn múltja eleinte csak utalások formájában sejlik fel, ám a viselkedése hamar felébreszti az olvasóban a kérdést: ki volt ez a fiú, mielőtt a világ ilyen könyörtelenné tette? Míg az anime első epizódjai rögtön a gyerekkor eseményeit mesélik el, a manga csak mintegy 130 oldal után tér vissza az időben, hogy bemutassa Thorfinn korai éveit a zord, hófödte Izlandon, családja körében. Szerintem kifejezetten hatásos megoldás, hogy a visszatekintés előtt már találkozunk a szótlan, bosszúvágytól fűtött kamasszal – így még élesebb a kontraszt a hatéves, naiv kisfiúval, aki még csak ízlelgeti a világot, nem is sejtvén, milyen gyorsan elveszíti majd ártatlanságát.

Bár az írói szabadság nagy szerepet kap, a manga alapjaiban történelmi, sőt, valós személyeket is felvonultat: ilyen például az Észak-Amerika partját először megérintő Leif Eriksson, vagy a még bemutatásra váró Canute herceg, akit II. Knut dán király alakja inspirált. Egyébként Thorfinn figurája is létező személyen, Thorfinn Karlsefninen alapul, aki sikeres kereskedő volt, és nem mellesleg a már említett Leif testvére – ezzel szemben a Vinland Sagában Leif már idősebb, bohókás mentorfiguraként jelenik meg, aki meséivel a fiatalkori Thorfinnt is kalandozásra ösztönzi.

A Vinland Saga a 11. század eleji Európában, azon belül is főleg Angliában, Dániában és Izlandon játszódik, a viking hódítások idején. A címben szereplő Vinland ekkor még csupán eszménykép: a normann legendákban feltűnő, távoli föld valahol Észak-Amerikában, ahol nincs háború, sem rabszolgaság. Ebben a kegyetlen korszakban ez a mitikus hely jelenti sokak számára az egyetlen reményt, még akkor is, ha a létezésében sem lehetnek biztosak. Nem csoda, hogy a történet kezdetén minden idealizmus háttérbe szorul, hiszen a viking háborúk szolgáltatják az egyéni tragédiák hátterét.

A manga nyitányában rögtön egy frank törzsek közti összecsapás kellős közepébe csöppenünk, ahol még a karikaturisztikusan ábrázolt ellenséges parancsnok ellenére sem egyértelmű, hogy ki jó és ki rossz, amely Askeladdot láthatóan nem is érdekli. A zsoldosvezér célja kizárólag a zsákmány, amit a leghíresebb viking hadvezérekhez méltón nem nyers erővel, hanem ravasz cselvetéssel szerez meg. Askeladd már az első fejezetekben is a sorozat egyik legellentmondásosabb figurájaként tűnik fel: hol szórakoztató és kiszámíthatatlan, máskor visszataszító és manipulatív, ám időnként meglepően éleslátó, súlyos gondolatokat megfogalmazó szereplő.

Épp ezek a gondolatok alkotják a Vinland Saga egyik legerősebb aspektusát. Makoto műve a történelmi hátteret – a dán-angol háborúk, a vallási ellentétek – arra használja, hogy meséljen az erőszak természetéről, a szabadság és rabság különböző formáiról, és arról, hogyan torzítja el a bosszúvágy az emberi lelket. Bár az első kötet még csak ízelítőt nyújt ebből a filozofikusságból, a szemfüles olvasók már most felfedezhetik azokat a témákat, amelyek a későbbiekben is meghatározóak lesznek.

Az anime látványvilága csúcsteljesítmény (különösen a második évad, amit az Attack on Titan animációjáért is felelős stúdió készített), és szerencsére az alapanyag sem okoz csalódást ezen a téren. A mangaka rajzai részletgazdagok és stílusosak, ügyesen játszik az árnyékokkal, és a csaták sűrűjében sem hagyja elveszni az olvasót. A magyar kiadás minősége, a fordítás is kifogástalan, egyedül talán a formátum ad némi aggodalomra okot – a sorozat jelenleg 28 kötetnél tart, és még nem zárult le, így meglehetősen ambiciózus vállalásnak tűnik az egykötetes megjelenés. Gyűjtői szempontból szerencsésebb lett volna a gyűjteményes, kétkötetes kiadás mellett dönteni, de érthető a választás egy réteg(ebb) közönségnek szóló cím esetében. Drukkolok, hogy a teljes sort megérje a magyar kiadás, mert egy egészen kivételes remekműről van szó, amit nem csak viking rajongóknak ajánlok jó szívvel.

Vinland Saga 1.

Cím: Vinland Saga 1.

Szerző: Jukimura Makoto

Fordító: Hornos Dániel

Megjelenés éve: 2025

Askeladd, a csalárd és becstelen hadvezér megölte Thorfinn apját, amikor az ifjú még gyerek volt, és Thorfinn azóta szomjazik a bosszúra. Ám hiába cseperedett félelmetes harcossá, az ellenségét képtelen legyőzni. Veszedelmes küldetéseket és csatákat vállalt, hogy elnyerje a jogot a párbajra apja gyilkosa ellen, de eközben Thorfinn megkeseredett magányos farkassá vált, aki képtelen maga mögött hagyni a múltat. Az élet azonban arra kényszeríti, hogy egészen más szemmel nézzen a világra.

A kötetet köszönjük a GABO-nak! A manga megvásárolható a fenti borítóra kattintva.


SZERETNÉL ÉRTESÜLNI A
LEGÚJABB CIKKEINKRŐL?

One response to “A Vinland Saga minden, amit egy vikinges történelmi mangától vársz”

  1. DeckJaniels Avatar
    DeckJaniels

    ...nagy sikerű animeváltozat is készült belőle.

    A mangához (még) nem volt szerencsém, de az animét imádtam!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *