A Gyűrűk Ura atyjának az élete is volt olyan kalandos, mint egy fantasy


John Ronald Reuel Tolkiennek nem pusztán annyit köszönhetünk, hogy megalkotta minden idők egyik legnagyobb fantasy-univerzumát – pedig az sem lenne kis szó, ha „csak” ennyi szerepelne érdemeinek listáján.

A zseniális író, költő, nyelvész és egyetemi professzor olyasvalamit tett le az asztalra, amely túlmutat ezen: generációk ízlését határozta meg, újraértelmezte a fantasy irodalmat és szerzők sokaságát inspirálta. Fantázianyelvet talált ki, amely máig az egyik, ha nem a legszebb a maga nemében, ráadásul példát mutatott szeretetből is (elég csak Beren és Lúthien történetére gondolni, amelyek alakját magáról és a feleségéről mintázta – a nevek a sírjukon is fel vannak tüntetve). Több száz oldalt lehetne megtölteni Tolkien munkásságának ismertetésével, életének részleteivel és eredményeinek méltatásával, így meglepő, hogy a Multiverzum Kiadó jóvoltából magyarul is megjelent kiadvány, a Tolkien – Fény a sötétségben arra vállalkozott, hogy képregény formába önti ezt a grandiózus életpályát. Vagy legalábbis annak egy részét.

Tolkien élete ugyanis legalább annyira izgalmas volt, mint a világ, amit megteremtett. Gyermekkora ugyanúgy tele volt csodákkal és tragédiákkal, mint mindenkinek, és minél idősebb lett, annál többet szeretett volna tenni a kultúráért a társaival, legközelebbi barátaival egyetemben. Rajongott az idegen nyelvekért, akkor volt a legboldogabb, ha alkothatott és nem kerülte el őt a szerelem sem. Azonban komoly nyomot hagytak a múltján az első világháborúban szerzett harctéri élményei is – elvégre részt vett a történelem egyik legvéresebb csatárjában, a somme-i ütközetben is!

A Willy Duraffourg írásában, Giancarlo Caracuzzo rajzolásában, valamint Flavia Caracuzzo és Joel Odone színeivel megjelent képregény részletgazdag, színpompás, stílusa pedig a múlt képregényeit idézi, mintha csak egy korlenyomat lenne. A rajongók számára, akik kívülről fújják már Tolkien életrajzát, izgalmas kikapcsolódást jelent felfedezni azokat a motívumokat, amik a fantasy-ékkő megalkotásához vezetnek. Akik pedig még semmit sem tudnak a legendás szerzőről, azok számára ez jó belépési pontot jelenthet. Annak ellenére is, hogy a kiadvány nem hibátlan. A karakterek hasonló ábrázolásmódja miatt szinte az utolsó oldalakig rendszeresen össze lehet keverni a szereplőket egymással, így csak a rajzot nézve nem mindig egyértelmű, hogy melyik figura a főszereplő, vagy éppen kik beszélgetnek. Szintén probléma, hogy a képregény hamar lezárul. Nem kapunk annyit Tolkien életéből, mint szeretnénk, és éppen a legfontosabb részből, A Gyűrűk Ura megalkotásából láthatjuk a legkevesebbet. Legalább kétszer ilyen hosszú kötet kellett volna, hogy ne csak az előzményeket ismerjük meg rajzolt formában, hanem tovább is haladjunk.

Cím: Tolkien – Fény a sötétségben

Szerző: Willy Duraffourg

Rajzoló: Giancarlo Caracuzzo

Fordító: Tarcsa Zoltán

Megjelenés éve: 2025

Igaz történet J. R. R. Tolkien gyermekkoráról, az első világháborúban szerzett fájdalmas harctéri élményeiről, és arról, hogyan lett belőle a fantasy irodalmat forradalmasító, legendás író. A Gyűrűk Ura és A hobbit alkotójának képregényben elbeszélt élettörténete.

A Tolkien – Fény a sötétségben a hiányosságok ellenére egy szép és minőségi kiadvány lett, amelyet a gyűjteményében akarhat tudni minden A Gyűrűk Ura-rajongó. Abban már csak reménykedni tudunk, hogy kap egy folytatást, amely még többet tár fel a háttérmunkálatokból.

A kötetet a Multiverzum Kiadótól kaptuk, köszönjük!


SZERETNÉL ÉRTESÜLNI A
LEGÚJABB CIKKEINKRŐL?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *